تبلیغات
زاویانا زاویانا - آموزش فتوشاپ

آموزش فتوشاپ – ایجاد افکت الکتریسیته درخشان

آموزش افکت در دستور العمل سایت تک تمپ قرار دارد از این رو به آموزش ایجاد افکت الکتریسیته درخشان در فتوشاپ پرداختیم.در این آموزش بسیار جذاب و آسان شما میتوانید با ابزار فتوشاپ به طراحی بپردازید و از کار خود لذت ببرید .

آموزش فتوشاپ – تکنیک رنگ پاشی حرفه ای چهره

در این آموزش از سایت تک تمپ که در بخش آموزش های روتوش قرار میگیرد، شما خواهید آموخت چگونه مانند حرفه ای ها با استفاده از تکنیک رنگ پاشی یا اصطلاحا AirBrush یک چهره را روتوش کنید و زیبایی دوچندانی به آن بدهید. رتوش یکی از موارد بسیار پرکاربرد می باشد که در ادامه آنرا فرا می گیرید.

مرحله ۱

عکس خود را در فتوشاپ باز کنید، سعی کنید عکس طوری باشد که چهره در آن کامل و دقیق افتاده باشد و بخشهای اضافی نداشته باشد.

 

مرحله ۲

از لایه اصلی یک کپی بگیرید و آن را در یک گروه قرار دهید. (برای قرار دادن یک یا چند لایه در یک گروه در نرم افزار فتوشاپ میتوانید پس از انتخاب لایه یا لایه ها کلید ترکیبی Ctrl+g را فشار دهید) گروه را Airbrush و لایه را Blur بنامید.

در گروه Airbrush ما دو لایه برای روتوش چهره خواهیم داشت، اولی لایه Blur که آن را ساخته ایم و برای محو کردن چهره از آن استفاده خواهیم کرد و دومین لایه هم که در مراحل بعدی خواهیم ساخت برای بازگردانی بافت اصلی چهره استفاده خواهد شد.

 

مرحله ۳

در حالی که روی لایه Blur هستید مسیر Filter > Blur > Surface Blur را دنبال کنید. تنظیمات این بخش را طوری قرار دهید که چشم دست نخورده بماند و حالت خود را از دست ندهد، اگر به مقداری رسیدید که چشم چهره وضوح خود را از دست داد بیش از حد مقادیر را زیاد کرده اید، توجه داشته باشید که با توجه به تفاوت در رنگ بندی چهره های مختلف نمی توان مقادیر دقیقی برای این منو مشخص کرد و شما باید با تجربه خود بهترین مقادیر را انتخاب کنید.

یک لایه جدید با نام Texture بسازید و مقدار Blend Mode آن را Hard Light قرار دهید، از این لایه برای سازگار کردن رنگ چهره روتوش شده با چهره اصلی استفاده خواهیم کرد.

 

مرحله ۴

در حالی که روی لایه Texture هستید کلیدهای Shift+F5 را فشار داده و مقدار Use را همانند عکس زیر روی ۵۰% gray قرار داده و Ok کنید.

 

مرحله ۵

مسیر Filter > Noise > Add Noise را دنبال کنید. مقادیر را مانند عکس زیر قرار داده و Ok کنید.

 

مرحله ۶

مسیر Filter > Blur > Gaussian Blur را دنبال کرده، مقدار ۱ را وارد کرده و Ok کنید.

 

مرحله ۷

ابزار Eye Dropper را انتخاب نموده و یک با کلیک روی بخشی از چهره که رنگ آن را تقریبا رنگ میانگین کل چهره می دانید آن رنگ را انتخاب کنید، نیاز نیست چندان برای پیدا کردن رنگ میانگین دقیق باشید چرا که در ادامه آموزش خودمان رنگ را متوازن خواهیم کرد.

با کلیک روی رنگ انتخاب شده مقادیر H و S و B را برای آن بخاطر بسپارید.

 

مرحله ۸

مسیر Image > Adjustments > Hue/Saturation را دنبال کنید و مقادیری که برای رنگ میانگین چهره در مرحله قبل بدست آورده بودید اینجا وارد کنید.

 

مرحله ۹

گروه AirBrush را انتخاب کرده و مسیر Layer > Layer Mask > Hide All را دنبال کنید.

 

مرحله ۱۰

کلید D را فشار دهید تا رنگ پیش زمینه و پس زمینه به حالت اصلی یعنی مشکی و سفید تبدیل شوند. سپس ابزار براش را انتخاب و تنظیمات آن را همانند عکس زیر انجام دهید.

مقدار سایز براش را متناسب با عکس خود تغییر داده و تیرگی بخشهای مختلف را با کشیدن براش روی آن همانند عکس زیر از بین ببرید.

 

مرحله ۱۱

حالا باید رنگ چهره را که در مراحل قبل هم ذکر شده بود به توازن برسانیم.

لایه Texture را انتخاب و مسیر Image > Adjustments > Hue/Saturation را دنبال کرده و مقادیر آن را مانند عکس زیر قرار دهید.

 

مرحله ۱۲

در نهایت مسیر Image > Apply Image را دنبال کرده و تنظیمات زیر را بر روی آن اعمال کنید.

دلیل اینکه از Red Channel استفاده میکنیم این است که این Channel کمترین نقص را روی چهره بوجود می آورد.

نهایتا چهره ای که شما پس از اعمال تکنیک روتوش با استفاده از رنگ پاشی خواهید داشت مانند عکس زیر می باشد که کاملا گویای تفاوت عمده آن با حالت اولیه است.

آموزش فتوشاپ – ساخت عکس تیکه تیکه

در این آموزش از سایت تک تمپ قصد داریم یک عکس را به بخشهای مختلف تقسیم کرده و با اعمال چند افکت مختلف تصویری در فتوشاپ روی هر بخش، یک عکس تیکه تیکه شده بسیار زیبا و جالب ایجاد کنیم.اگر شما هم دوست دارید با استفاده از نرم افزار فتوشاپ و بدون نیاز به دانش حرفه ای عکسهای خاطره انگیز خود را به زیبایی عکس زیر در بیاورید با ما همراه باشید.

مرحله ۱

از لایه اصلی یک کپی بگیرید و آن را Layer 1 بنامید.

 

مرحله ۲

با فشار دادن دکمه ای که در عکس زیر در کادر قرمز مشخص است یک لایه جدید بسازید و آن را Layer 2 بنامید.

سپس این لایه را بین دو لایه موجود قرار دهید، بالاتر از لایه اصلی و زیر لایه کپی گرفته شده.

 

مرحله ۳

رنگ پیش زمینه یا همان ForeGround را از ابزارهای سمت چپ مشکی قرار داده و با فشار دادن دکمه های Alt+Backspace لایه را با رنگ مشکی پر کنید.

 

مرحله ۴

بالاتر از لایه Layer 2 یک لایه جدید ساخته و نام آن را Layer 3 بگذارید.

 

مرحله ۵

ابزار Rectangular Marquee Tool را از منوی ابزارها در سمت چپ انتخاب کنید این کار را با فشار دادن دکمه M نیز می توانید انجام دهید.

حال با این ابزار دور اولین تکه ای که میخواهید از عکس جدا کنید یک مستطیل بکشید.

 

مرحله ۶

کلیدهای Alt+Backspace را فشار دهید تا ناحیه انتخاب شده از رنگ مشکی پر شود. البته روی عکس این بخش پر نخواهد شد بلکه شما روی لایه ای که فعال است مشکی شدن این بخش از عکس را مشاهده میکنید.

 

مرحله ۷

حال لایه Layer 1 را انتخاب نموده و با کلیک راست روی آن گزینه Create Clipping Mask را انتخاب کنید.

 

مرحله ۸

حال باید یک لایه جدید ایجاد کرده و آن را در پالت لایه ها بین دو لایه Layer 2 و Layer 3 قرار دهیم. این لایه جدید را Layer 4 بنامید.

 

مرحله ۹

حال با استفاده از همان ابزار Rectangular Marquee Tool یک مستطیل با ابعادی که کمی بزرگتر از مستطیل قبلی باشد دور ناحیه جدا شده از عکس بکشید، بطوریکه نواحی اضافی بصورت حاشیه برای عکس مورد استفاده قرار گیرند.

 

مرحله ۱۰

حال رنگ اصلی را سفید قرار داده و با فشار دادن دکمه های Alt+Backspace مستطیل انتخاب شده را از رنگ سفید پر میکنیم. بدین ترتیب ما اولین تکه بریده شده از عکس اصلی را با حاشیه سفید رنگ دور آن خواهیم داشت.

 

مرحله ۱۱

حال باید به حاشیه ایجاد شده استایل بدهیم تا زیبایی بیشتری داشته باشد و از حالت ایستا خارج شود، برای این کار در بخش Layer Style وارد بخش Drop Shadow شده و تنظیمات آن را همانند عکس زیر قرار می دهیم.

 

مرحله ۱۲

ابتدا لایه های ۳ و ۴ را با هم انتخاب کنید سپس کلیدهای ترکیبی Ctrl+T را فشار دهید. حال همانند عکس زیر کمی تکه جدا شده از عکس را به همراه حاشیه اش بچرخانیدف پس از چرخاندن هم کلید Enter را فشار دهید.

 

مرحله ۱۳

لایه های ۲ و ۳ و ۴ را با هم انتخاب کنید و با فشار دادن کلیدهای Ctrl+G هر سه لایه را در یک گروه قرار دهید، این کار ارتباطی با بخش طراحی و ایجاد افکت ندارد و تنها برای این است که هر تکه داخل یک گروه جداگانه قرار بگیرد تا سریعتر بتوانیم به لایه های آن دسترسی داشته باشیم.

 

مرحله ۱۴

با کلیک راست روی آیکون گروه و انتخاب گزینه Duplicate Group از گروه یک کپی بگیرید.

 

مرحله ۱۵

گروه کپی گرفته شده را باز کنید، لایه های Layer 3 و Layer 4 را با هم انتخاب کرده و کلید Ctrl+T را فشار دهید. حال با تکان دادن موس روی ناحیه انتخاب شده می توانید هر بخش دیگری از عکس را به همین شکل در بیاورید.

 

مرحله ۱۶

در حقیقت کار شما تا اینجا تمام شده است، تنها کافی است همان کاری که در مرحله ۱۵ انجام دادید، یعنی کپی گرفتن از گروه اصلی و ایجاد افکت آن روی بخشهای دیگر عکس، تمام عکس را تکه تکه کنید تا به عکس نهایی که مشابه عکس زیر است دست پیدا کنید.

در این نمونه عکس اصلی به ۱۶ تکه تقسیم شده است، شما با توجه به سایز مستطیلی که در ابتدا کشیدید و همینطور سایز عکستان میتوانید تعداد تکه های بیشتر یا کمتری ایجاد کنید.

امیدواریم از این آموزش آسان و سریع لذت برده باشید.

آموزش فتوشاپ – روتوش سریع و آسان عکس

در این بخش از سایت تک تمپ قصد داریم به شما آموزش چگونگی رتوش چهره را بیاموزیم.البته توجه داشته باشید که هدف نهایی این آموزش تبدیل یک عکس معمولی به عکس یک مدل و در حقیقت تغییر چهره با ترفندهای فتوشاپی نیست، بلکه این آموزش تنها برای این است که عکسهایی که به هر دلیلی چه کیفیت پایین دوربین چه نورپردازی بد و هر دلیل دیگری چهره ای با وضوح پایین نشان می دهند را واضح تر و دلچسب تر نمایش دهیم.

پس عکس مورد نظر خود را در فتوشاپ باز کنید و مراحل زیر را طی کنید.

مرحله ۱

از لایه بک گراند یک کپی بگیرید، روی لایه کپی گرفته شده که هستید از منوی بالای نرم افزار مسیر Filter > Blur > Gaussian Blur را طی کنید، مقدار ۱۰ را برای radius یا همان شعاع وارد کرده و Ok کنید. حال با ۲ بار کلیک روی لایه وارد بخش blending options شوید. در بخش Channels گزینه های R و G را غیر فعال کنید. این کار سبب می شود در مراحل بعدی آسان تر بتوانیم بخشهای نا متناسب چهره را صاف کنیم.

 

مرحله ۲

از بالای صفحه و منوی اصلی نرم افزار گزینه Layers را باز کنید و از بخش a new Curves Adjustment layer یک لایه جدید Curves ایجاد کنید. با تکان دادن خط موجود در این پنجره آن را به حالتی شبیه به عکس زیر در بیاورد تا رنگ بندی عکس بهتر و روان تر شود.

 

مرحله ۳

بالای لایه کپی گرفته شده از بک گراند یک لایه جدید ایجاد کنید. ابزار Healing Brush را انتخاب کرده و روی لک های موجود روی صورت رفته و با کلیک روی آنها پاکشان کنید.

یکی از کارهای مثبت این است که روی یک لایه جدید از ابزار Healing Brush استفاده کنیم تا بتوانیم هر موقع که خواستیم با غیرفعال کردن این لایه عکس اصلی را ببینیم و تفاوت را احساس کنیم.

 

مرحله ۴

سه لایه ای که زیر لایه Curve قرار دارد را گرفته و با هم Merge کنید.

ابزار Polygonal Lasso را انتخاب کرده و بخشهای صورت را انتخاب کنید، نیازی به خط کشی چندان دقیق نیست پس از اینکار کلید Alt را نگه دارید و بخشهای اضافی که مربوط به پوست صورت نیستند مانند چشم، لب و ابرو را از مناطق انتخاب شده حذف کنید. شما همینطور می توانید تمام بخشهایی که به نظرتان نیازی به صاف تر شدن ندارند را حذف کنید.

سپس روی صفحه کلیک راست کرده و گزینه دوم یعنی Select Inverse را انتخاب کنید تا نواحی معکوس، یعنی بخشهایی که انتخاب نکرده اید انتخاب شوند و آنها را با فشار دادن دکمه Delete حذف کنید.

 

مرحله ۵

حال به مسیر Filter > Blur > Gaussian Blur رفته مقدار ۲۰ پیکسل را وارد کرده و Ok کنید.

Layer Opacity یا همان شفافیت لایه را نیز روی ۷۵% قرار دهید. سه لایه کپی جدید از همین لایه ایجاد کنید دوباره هرسه را Merge کرده و بالای لایه ای که مقادیر شفافیت و Blur آن را تغییر دادیم قرار دهید.

روی این لایه جدید کلیدهای Command+Alt+G را فشار دهید تا یک clipping mask بسازید. با این کار فتوشاپ متوجه می شود که این لایه برای ایجاد توازن میان شفافیت لایه های زیرین خود ایجاد شده است.

مرحله ۶

روی همین لایه جدید به مسیر Filter > Other > High Pass رفته و مقدار ۴ را وارد کرده Ok کنید.

حال برای اینکه بهتر تاثیر clipping mask را مشاهده کنید، بخش blending mode لایه را باز کرده و Blend Mode را روی Linear Light قرار داده، مقدار شفافیت را ۴۰% قرار داده و Ok کنید.

تصویر قبل

تصویر نهایی


آموزش فتوشاپ – ایجاد متن پلاستیکی


در آموزش های سایت در بخش فتوشاپ تنوع زیادی وجود دارد. این بار با استفاده از استایل لایه ها (لایر استایل) می خواهیم متن پلاستیگی گرافیکی زیبایی را بسازیم در این آموزش از هیچ فایل اظافه ای اسفاده نشده و فقط به یک عدد نرم افزار فتوشاپ نیازمنیدیم تا کار خود را با آموزش پیش رو کنیم. پس به ادامه مطلب رفته و این آموزش از تک تمپ را یاد بگیرید.